O „Cenu kanadské armády“

Anonim

V systému bojového výcviku pozemních sil zemí NATO je velký význam přikládán faktoru konkurenceschopnosti, který se nejzřetelněji projevuje v různých soutěžích mezi tankovými posádkami, posádkami zbraní, podjednotkami, jednotkami, formacemi a dokonce i armádními skupinami.

Podle názoru západních vojenských odborníků by v souvislosti s omezováním konvenčních ozbrojených sil a výzbroje měla být zvláštní pozornost věnována zvýšení úrovně výcviku vojáků, zejména personálu tankových jednotek a formací - úderné síly země. síly.

Vysoké profesionality tankových posádek ozbrojených sil zemí Aliance je dosaženo jak rutinním výcvikem v systému bojového výcviku, tak v důsledku přípravy a konání soutěží, z nichž nejdůležitější je čerpání kanadské armády Trofej.

obraz
obraz

Oficiální znak soutěže z roku 1963

Soutěže tankerů se konají od roku 1963 z podnětu velení kanadských pozemních sil. Současně byla stanovena cena pro udělení vítězů - stříbrný model tanku Centurion. Organizátoři soutěže, ne bez důvodu, věřili, že poslouží ke zvýšení úrovně požárního výcviku tankových posádek pozemních sil nasazených ve středoevropském operačním prostoru, k navázání užších přátelských vztahů mezi vojenským personálem různých zemí NATO.

obraz
obraz

Hlavní cenou je stříbrný model tanku „Centurion“

Během soutěže o „Cenu kanadské armády“se testuje požární výcvik posádek tanků. Při přípravě na ně se mezi mechaniky jezdců konají soutěže o výměnu tankových motorů, jejichž výsledky nejsou zahrnuty do celkového pořadí týmů.

obraz
obraz

Pokud jde o střelbu z tanků, týmy soutěží o přesnost trefení a rychlost střelby. Hlavním cílem je zasáhnout cíle z děla a kulometu ve dne i v noci z klidu a v pohybu na vzdálenost od 800 do 2400 m v minimálním čase.

Cena se hrála v podmínkách postupného komplikování situace. Zpočátku střelbu z místa provádějí jednotlivé posádky na cíle, jejichž vzdálenost je známá. Poté posádky v podjednotkách střílí z místa a za pohybu na nehybné a pohyblivé cíle, které se objevují v různých vzdálenostech.

Soutěže se konaly každé dva roky. Do roku 1983 byly bojem o prvenství mezi jednotlivými tankovými čety zemí NATO. Týmy skupin severní a střední armády byly oficiálně zastoupeny v soutěžích, z nichž každý zahrnuje 10-12 tankových čet z různých zemí, posádky však nebojovaly ani tak o vítězství armádní skupiny, jako o čest pozemní síly svých zemí. Proto je podle výsledků soutěže určen neoficiální vítěz mezi čety.

Každá soutěž přináší svá vlastní překvapení.

V roce 1987 získaly americké tankové posádky pohár v Abramsu, americká tanková četa také obsadila třetí místo a druhé místo obsadili účastníci Leopard-2. Poslední místo obsadili Britové, kteří řídili tanky Challenger, což výrazně podkopalo prestiž britského stavění tanků obecně a zejména společnosti Vickers. V důsledku toho Británie neposlala své posádky do soutěže v roce 1989.

V roce 1989 se soutěže konaly 9.-23. června v Německu na základě výcvikového střediska Bergen-Hone (Hannover). Jejich organizátoři udělali vše pro to, aby přinesli prvky skutečného prostředí bojiště. Pokud v roce 1987 každá četa obdržela stejný počet cílů v jedné kombinaci, pak v roce 1989 - v různých. V poslední soutěži se noční střelba konala poprvé. Rozměry terčů instalovaných v dosahu nad 1500 m byly sníženy z 230 x 230 cm na 165 x 190 cm a u kratších na 110 x 190 cm.

V soutěžích roku 1989 se bojů o čestnou trofej zúčastnilo 21 tankových čet. Velení Severní armádní skupiny představovalo deset čet (po dvou od 1 armádního sboru Belgie a 1 armády Nizozemska, po třech - 1 armádní sbor Spolkové republiky Německo a 2 obrněné transportéry USA). O velení Ústřední skupiny armád hrálo 11 čet (po třech od 2. armádního sboru Spolkové republiky Německo, 5. a 7. armádního sboru USA, po dvou - od 4 kanadské námořní brigády).

V souladu s podmínkami soutěže posádky tanků v četách střílely z děl na 32 cílů a z kulometů na 80, což byly 40 sekund zvedající a padající cíle tanků, a lidské postavy. Každý tank měl 12 nábojů a 250 nábojů v poměru jeden stopovač ke třem konvenčním. Kromě munice byly vydány čtyři granáty a 125 nábojů, které bylo možné použít pouze se svolením rozhodčích.

Soutěž zahrnovala pět etap. Nejprve byla střelba prováděna ze stoje z děla, nejprve na dva a poté na čtyři cíle umístěné v různých vzdálenostech. Ve druhé fázi posádky střílely za pohybu z kulometů na čtyři cíle, které se objevily 10krát, a z děla na dva. Třetí stupeň je střelba ze stoje z děla na osm cílů nastavených ve stejném dosahu. Čtvrtá fáze zahrnovala střelbu za pohybu na tři cíle z děla a na čtyři cíle, které se objevily 10krát z kulometu. V páté fázi posádky střílely z klidu z děla, nejprve na pět, poté na osm cílů.

obraz
obraz

Výsledky soutěže byly hodnoceny v bodech, které byly sečteny na základě následujících ukazatelů: 10 tisíc bodů bylo uděleno za porážku 32 cílů z děla; 8, 5 tisíc - pro nejvyšší rychlost střelby se stupnicí „doba detekce cíle - výstřel“od 1 do 40 s; 500 - dodatečný bonus za zasažení 32 cílů; 1600 - cena posádce tanku za zasažení cílů z děla 16 ranami; 25 - za zasažení každého cíle kulometem (celkem 2 000 bodů). Maximální počet bodů, které četa teoreticky mohla získat, byl tedy 22 600.

Přestože vítěz mezi tankovými čety nebyl oficiálně určen, autoritativní rakouský vojenský časopis „Troop-pendinst“představil jejich výsledky, z nichž deset je uvedeno v tabulce.

Oficiální výsledky soutěže: první místo obsadil tým Severní skupiny armád (průměrný počet bodů získal tanková četa, 13 951), druhé - tým Ústřední skupiny armád (13 436).

Bodovací systém zahrnoval nejen počet zasažených cílů, ale také rychlost střelby. V posledním typu soutěže obsadily prvních pět míst čety, které se předvedly na tancích Leopard-2. Průměrná doba, během které detekovali a zasáhli cíl, byla 13 sekund a na tancích Leopard-2 posádky řešily tyto úkoly asi dvakrát rychleji než na M1A1 Abrams. Nejlepší čas ukázala četa pozemních sil Nizozemska.

Z alba nizozemského tankisty M. Haymana věnovaného soutěži tankistů o „Cenu kanadské armády“v roce 1987.

V roce 1987 se soutěž konala od 16. do 19. července ve školicím středisku Grafenvohr v Bavorsku. Nizozemský tým obsadil v těchto soutěžích čtvrté místo, Kanaďané třetí, Němci druhé a Američané první.